RSS


Категорії статей: Прикраси та дорогоцінності ;

Гранат - вогонь твого серця

Гранат - один з популярних ювелірних каменів, пристрасть до якого збереглася з прадавніх часів. На початку ХХ століття якісний гранат цінувався нарівні з опалом і натуральним олександритом. Та і тепер прозорі гранати чистої води коштують зовсім не дешево - до 10 000 $ за карат (мова йде про крупні кристали, які знаходять досить рідко). Різновидів граната безліч, зустрічаються гранати всіх кольорів, за винятком блакитного і синього. Найвідоміший з них - піроп (від грецького «піропос» - полум'яний). Саме цей камінь вважали застиглим вогнем людського серця, і навіть ограновування було відповідне - піропи гранували практично завжди у формі кабошона, аби підкреслити схожість з краплею крові. Лише останнім часом для таких каменів почали використовувати діамантове ограновування.

Альмандин - фіолетово-червоний або вишневий, густого кольору камінь, який можна досить легко сплутати з рубіном. Цей вид граната широко використовувався в староруському ювелірному мистецтві і прикрасах періоду романтизму. Альмандини були знайдені і в скіфських похованнях - вони виблискували на багатих діадемах.

Про альмандин розповідали на Русі легенди: ніби то ці камені знаходяться в лобі морського чудовиська єхидни (зверху - жінка, а знизу - крокодил), і аби добути альмандин потрібно дочекатися, коли єхидна зніме його з лоба під час купання. Той, хто зможе вкрасти камінь, отримає доступ до підземних кладів.

Є гранати і зелені - гроссуляри (ribes grossularia). Трапляються гроссуляри не лише зеленуватого відтінку, але і інших різновидів: малиново-рожевий розолит, жовто-зелений тсаворит, безбарвний з голубуватим відтінком лейкогроссуляр. Помаранчево-коричневий, яскравий гроссуляр володіє цікавим ефектом, - здалеку він здається червоним, а поблизу - набуває світлішого, жовтуватого відтінку. Цей камінь носить назву гессонит.

Найбільш крупне сімейство гранатів - андрадити. У нього входять камені від коричнево-бурого до бордового забарвлень, але можуть бути і жовтими, і помаранчевими, і зеленими, прозорими і непрозорими з перловим відливом. Містичні гранати - сіро-блакитний шорломит і майже непрозорий чорний меланіт - теж відносяться до андрадитів. З меланіту виготовляються католицькі чотки, він використовується в траурних церемоніях і особливо цінується ченцями Італії і Франції.

Високо цінується на ринку уваровит - яскраво-зелений гранат, надзвичайно рідкісний, був знайдений в 1831 році на Уралі і отримав свою назву на честь минеролога графа Уварова.

Відомі і інші різновиди граната - їх стільки ж, скільки зерен в чудовому плоді, на честь якого, по легенді, і отримав назву камінь. До речі, говорять, що справа зовсім не у формі гранатових зерен, а саме в їх кількості - такому ж великому, як число видів каменів-гранатів.

Гранатам з давніх часів приписували всілякі магічні сили, про ці камені розповідалася безліч легенд. Вважалося, що гранати веселять серце і додають бадьорість і оптимізм.

Прикраси з граната повинні були носити вагітні жінки - камінь забезпечував благополучні і легкі пологи, давав життєву силу і енергію. Чоловіки середньовіччя носили гранат, аби вберегтися від поранень.

Перстень з гранатом забезпечує власникові добрі відносини з друзями, відводить небезпеку і оберігає від зради. Альмандин може позбавити від депресії і чорних думок. Гранати помаранчевого кольору активізують розум і є талісманами учених і дослідників, а зелені гранати притягують гроші і сприяють початку нової справи - це талісмани бізнесменів.

камінь гранат
камінь гранат
камінь гранат
камінь гранат
камінь гранат
камінь гранат
камінь гранат
камінь гранат

Величезний червоний гранат служив світильником Ною під час потопу, він є священним каменем Монголії, Гете, вже в глибокій старості закохавшись у вісімнадцятирічну Ульріку фон Льоветцов, подарував їй гарнітур з гранатами (браслети, намисто, пряжка, перстень і сережки - 460 прекрасних гранатових зерен, які розшукували по всій Богемії) - адже недаремно персидський поет Хафіз писав: «Як сонячний промінь запалює гранат в твоєму персні, так серце моє розпалює любов до тебе». Гранати можна побачити на шапці Мономаху, один з найкрупніших гранатів вставлений в Орден Золотого Руна саксонських королів (вага 468,5 карат).

Про гранати можна говорити нескінченно. Це камінь, овіяний легендами і оповідями. Але головне в гранаті те, що він і зараз залишився таким же, як в древні часи - вогнем людського серця, застиглим полум'ям.