RSS


Категорії статей: Прикраси та дорогоцінності ;

Агат, камінь успіху

По своєму походженню агати є різнобарвними утвореннями халцедону, що частенько містить в собі зернисті вкраплення кварцу або аметиста. Для агатів характерне шарувате забарвлення. Причому шари ці можуть бути концентричними або лінійними. Вони як би повторюють контури підземних порожнеч - жеод, в яких агати і зароджуються.

Взагалі, всілякість відтінків і різнобарв'я агатів - це наслідок чужорідних включень, що так ефектно доповнюють цей камінь. Але найбільшу цінність представляють однорідні по складу агати.

Розміри каменів від декількох сантиметрів до багатьох десятків сантиметрів. Так з цілісного прекрасного агата в Трірі в четвертому столітті нашої ери було виготовлено плоске блюдо діаметром 75 сантиметрів. Зараз помилуватися на нього можна, відвідавши Віденський Музей історії мистецтв.

Говорять, що назва «агат» походить від грецького слова «агатес», що значить - щасливий. В ті часи цей красивий камінь користувався величезною популярністю. З нього виготовлялися намиста, браслети, сережки, дивовижні шкатулки. У Древньому Римі агати були каменями богині родючості Помони, яка була покровителькою рослин і садівництва. Тому і до нині вважається, що фермерам володіння агатом, приносить успіх і хороший врожай.

Саме агати застосовували і в гліптиці - мистецтві різьблення по каменю, в якому люди досягли високої майстерності ще у другому тисячолітті до нашої ери. З того часу збереглися дивні зразки такої цієї унікальної творчості, які і зараз можна побачити в музейних зборах і приватних колекціях. Це і древні вавілонські печатки із скарабеями, левами і сфінксами, брошки і персні з плоскою або трохи випуклою формою ограновування.

Серед колекціонерів дуже цінуються грецькі і римські геми з багатоколірного агата. Майстерно знятий верхній шар каменя підкреслював вишукане різьблення, яке ще ефектніше виглядало на малюнку наступного шару іншого кольору. Вершиною гліптики стало виготовлення камей.

До речі, камеями прийнято називати різьблені камені із зображенням, виконаним в рельєфі. У вишуканих камеях рельєф підкреслювався грою яскравих тонів і їх нюансів. Варіюючи товщину білого шару агата так, щоб крізь нього просвічував темний нижній шар, майстер міг добитися ілюзії світлотіньового моделювання.

Багато королівських будинків Європи володіли величезними колекціями гем і камей. Прекрасними витворами мистецтва з агата прославилося і збори Ермітажу, в якому налічувалося декілька тисяч подібних прекрасних виробів.

дорогоцінні камені - Агат
дорогоцінні камені - Агат
дорогоцінні камені - Агат
дорогоцінні камені - Агат
дорогоцінні камені - Агат

дорогоцінні камені - Агат
дорогоцінні камені - Агат
дорогоцінні камені - Агат
дорогоцінні камені - Агат
дорогоцінні камені - Агат

Агат дуже любили і в середньовіччі. Він вважався каменем, що приносить успіх і що викликає на свого власника Божу милість. Церковні ікони, вівтарі, літургійні судини і єпископські регалії середньовіччя прикрашаються агатами.
Знов відроджується античне мистецтво вирізувати камеї, які цінуються у той час незвичайно. Адже на виготовлення однієї камеї потрібні були місяці, а інколи і роки. Італійські майстри, наставляючи своїх учнів, любили їм повторювати, що для створення великих камей з агата, що перевершує своєю твердістю сталь, необхідно стільки ж часу, скільки для зведення готичного собору.

У сімнадцятому - вісімнадцятому століттях, у момент розквіту бароко, агат теж був фаворитом. Пудрениці, шкатулки, свічники, виготовлені з агата, стають невід'ємною частиною інтер'єру тих часів.

Пройшли століття, але люди вірять, що прикраси з агата роблять свого власника приємним і красномовним в спілкуванні , а також оберігають його від пристріту. Кажуть, що білі і жовті агати сприяють внутрішньому спокою і впевненості, пробуджують в запальних людях добрий початок.

Чорний же агат вважається чисто чоловічим талісманом, який захищає його володаря від неприємностей. А буддисти вважають що агат здатний стимулювати духовне пробудження людини, налаштовуючи його на тонку хвилю сприйняття світу, загострювати слух і сприяти поліпшенню його здоров'я. @ed